Varnost na cesti
| Članek je bil prebran 1.325 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Za varnost na cesti lahko največ storimo vsi udeleženci v prometu. Izkušnje kažejo, da se večina prometnih nesreč zgodi zaradi neprilagojene hitrosti in izgube nadzora nad vozilom. Velik delež nesreč povzroči tudi opitost voznikov (alkohol, prepovedane droge, ipd). Žal z višjimi prometnimi kaznimi in strožjimi pogoji za odvzem vozniškega dovoljena ali celo vozila število kazni bistveno ne upada. Stroka meni, da lahko na tem področju največ spremenimo z informiranjem in spreminjanjem mentalitete. Dokler bo velik odstotek voznikov pri nas še vedno menil, da kozarček ali dva ne vplivata na sposobnost vožnje, je na tem področju potrebnega še veliko dela.

Vzroki za prometne nesreče

varnostAvtomobili vse hitrejši, ceste ne

Novi avtomobili, ki jih razni avtomobilski proizvajalci predstavljajo tržišču, so vse hitrejši, imajo vse boljše motorje, pospeške, ipd. Pri tem pa vozniki mnogokrat pozabljamo, da ceste pri tem ostajajo enake, torej se ne prilagajajo novim, višjim hitrostim, katere dosežejo novi avtomobili. Omejitve hitrosti niso same sebi namen, ampak so namenjene temu, da vozniku sporočijo,kolikšna je optimalna, torej najbolj varna hitrost, ki jo je na določeni cesti priporočljivo voziti.

Kaj pa zaviralna pot?

Za varnost na cesti je pomembna tudi zaviralna pot. Pri določanju le te je potrebno vselej upoštevati aktualne razmere na cestišču. Če je cesta mokra, potem je pot zaviranja kar dvakrat daljša kot na suhi cesti. Če je cesta poledenela, potem je pot zaviranja kar trikrat daljša. Na pot zaviranja vplivajo še: utrujenost voznika, slabi vremenski pogoji, stanje cestišča, ipd.

V tabeli si oglejte zaviralno pot (v metrih) na suhi cesti:

Km/h Reakcijska pot (m) Zavorna pot (m) Pot ustavljanja (m)
30 8 5 13
50 14 13 27
70 19 26 45
90 25 42 67
110 31 63 94
130 36 90 126

Vir: Dars

© 20. 04. 2024 - Dolznik.si. Oglaševanje.