Eko sklad poziva k zelenim naložbam
| Članek je bil prebran 1.109 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Eko sklad republike Slovenije je ustanova, ki vsako leto podeli nepovratna finančna sredstva, s katerimi občane, podjetja in občine spodbuja k raznovrstnim zelenim naložbam. S svojimi subvencijami se usmerja na področje varstva zraka, vode, ravnanja z odpadki, gradnje, ipd. V osnovi želi sklad s subvencijami prepričati, da se splača razmišljati, graditi zeleno, torej tako, da varujemo naravo.

eko skladNa voljo kar 22 milijonov

Eko sklad je letos za zelene naložbe namenil kar 22 milijonov. Pogoji za pridobivanje subvencije so ugodnejši od lanskoletnih, zato na skladu pričakujejo, da bodo razpoložljiva sredstva za naložbe zelo zanimiva. Eko sklad tako najprej objavi javni poziv za posojila, ki so namenjena občanom, podjetjem in občinam. Za naložbe občanom je na razpolago 6 milijonov evrov posojil, ki imajo nižjo obrestno mero kot lani. Odplačilna doba je ista kot doslej – torej 10 let.

Za podjetja, zasebnike in samostojne podjetnike je na razpolago 5 milijonov evrov, pri čemer je največ poudarka na zelenih naložbah, s katerimi bi se dosegalo zmanjševanje izpustov toplogrednih plinov.

Sklad želi z finančnimi sredstvi zmanjšati izpuste v zrak (prašne delce, dušikove okside,…), ohraniti in varovati vodne vire, ravnanje z odpadki,… S finančnimi spodbudami in ukrepi se želi varovati okolje ter spremeniti mentaliteto ljudi.

Občinam so na voljo tudi nepovratne subvencije, pri kreditiranju občin pa je največji poudarek na posojilih za področje trajnostne mobilnosti. Občine se lahko na sklad obrnejo tudi, ko gre za gradnjo skoraj nič-energijskih novih objektov, ki bi imeli splošen družbeni pomeni. Za ta namen je na voljo 6 milijonov evrov.

Seveda je za pridobitev denarja potrebno zadostiti več različnim pogojem. Pomembno je, da občani v svoje objekte vgradijo ustrezno zunanje stavbno pohištvo (vrata, okna), pomembna je tudi toplotna prehodnost neprosojnih predelov toplotne zaščite stavbe, vgradnje naprav in sistemov z visoko energijsko učinkovitostjo. Pomembno je tudi, da je vsaj 50 % dovedene energije na leto, ki ga potrebuje stavba za svoje delovanje, pokritih iz obnovljivih virov energije. Finančna spodbuda ne sme presegati 400 evrov na m2 neto površine – toda pod pogojem, da je stavba zgrajena pretežno iz lesa in je toplotno izolirana z vsaj 75 % izolacijskih materialov, ki so naravnega izvora.

Eko sklad je tako edina ustanova pri nas, ki se s finančnimi spodbudami osredotoča na varovanje okolja in narave. Preko takšnih spodbud se bodo ljudje morda sčasoma navadili, da je zelena naložba prava in trajnostna naložba oziroma naložba v našo prihodnost ter prihodnost naših otrok. Zelene naložbe se na dolgi rok izkažejo tudi za bolj ekonomične in varčnejše, da o energetski učinkovitosti niti ne govorimo. Ljudi povečini najbolj prepričajo finančna sredstva in razne študije, ki kažejo, koliko lahko na dolgi rok privarčujemo, če v svoj dom vgradimo prave materiale. Takšna mentaliteta se najprej začne pri navadnih ljudeh, nadgradnja tega pa je na ravni podjetij in nato občin. Ljudje se bodo na ta način navadili razmišljati in delovati zeleno, še posebej, če bodo za takšne naložbe spodbude dobili tudi od zunaj – iz družbe. Pot do trajnostne družbe gre tako iz dveh smeri – od posameznika do širše družbe (podjetja, občine, države, itd.) in v obratni smeri od širšega okolja do posameznika.

© 26. 04. 2024 - Dolznik.si. Oglaševanje.