Kateri so okolju prijazni viri energije
| Članek je bil prebran 683 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Ljudje smo vedno bolj odvisni od električne energije. Že skoraj vsaka stvar, ki si jo lastimo, potrebuje baterije ali polnjenje z elektriko. Posledično je potrebno ustvariti več energije. Večinoma pa za to uporabljamo vire, ki so okolju nevarni in hkrati omejeni. Če bomo porabljali energijo v takšnem obsegu ali še večjem, se lahko zgodi, da bo prišlo do večjega pomanjkanja virov energije. Po drugi strani pa imamo vire, ki so naravni, okolju prijazni in neomejeni, ki pa jih ne izkoriščamo v zadostnem obsegu. To so predvsem sončna, termo in vetrna energija, pa tudi biomasa.

Čeprav se opaža porast okolju prijaznih virov, se še vedno niso uveljavili v meri, kot bi se lahko. Še veliko prostora je na voljo za izboljšave in njihovo večjo uporabo, vsaj v naši državi. Predvsem je trenutno najbolj uveljavljena termo-energija, torej hidroelektrarne, manj pa biomasa in sončna energija.

 

Po večjih mestih se že opaža, da želijo običajne vire električne energije nadomestiti z naravnimi. To se recimo vidi pri novih semaforjih, prehodih za pešče, ipd. Prihodnost pa bo pokazala, kako se bo tehnologija razvijala na tem področju.

 

Naravni viri energije pa so seveda lahko samo tam, kjer so ti viri v večji količini prisotni. Če želimo energijo pridobivati na primer preko sončnih celic, je potrebno imeti čez dan veliko sonca. Isto je pri biomasi – zahteva se veliko bioloških snovi, da se lahko ustvari zadostno energije. Vse pa je odvisno od tega za kakšne namene bi se ta proizvajala – za domačo rabo je ne potrebujemo toliko kot za napajanje večstanovanjskih hiš, podjetij ali celo mest.

Pri nas je pridobivanje elektrike na sončne celice že dokaj pogosto. Veliko gospodinjstev si tako priskrbi dovolj energije za ogrevanje, toplo vodo ali celo kaj več. Splača pa se imeti sončno energijo le v primeru, če je prostor postavitve sončnih celic na sončni strani, torej tam, kjer je čez cel dan dovolj svetlobe. Dejstvo, ali se s tem znižajo stroški v gospodinjstvu, je odvisno od več dejavnikov – od velikosti hiše, trenutnih stroškov z energijo, stroški nakupa in montaže sončnih celic,… Vsak lastnik hiše sam najbolje presodi, ali se mu finančno splača ali ne.

 

Pridobivanje energije preko naravnih virov je prihodnost, še posebej v času, kjer tehnologija napreduje vedno bolj. Za več informacij o sončni energiji pa si lahko ogledate tukaj.

© 05. 05. 2024 - Dolznik.si. Oglaševanje.