Dober spanec je tako kot smeh pol zdravja. Za večino ljudi ni hujšega občutka kot ta, da se zjutraj pred službo zbudijo bolj utrujeni, kakor večer prej, ko so se spravljali spat. Slab spanec in nenaspanost sta lahko tudi vzrok prenekatere bolezni in slabega počutja. Tudi nespečnost, kot ena izmed oblik slabega spanca, je moč vsaj nekoliko obvladovati oziroma jo lajšati. Kako torej izboljšati svoj spanec in si narediti noči spet prijetne?
Ena izmed preverjenih metod je, da pred spanjem spijemo kozarec toplega mleka. Pomaga tudi, če pojemo žlico medu ali se okopamo v kopeli, v katero prej nakapamo nekaj kapljic sivkinega olja. Preden ležemo v posteljo moramo biti pomirjeni in sproščeni. Ni dobro, če občutimo kakršen koli manko. To pomeni, da pred spanjem ni dobro biti lačen ali žejen, prav tako nas ne sme tiščati na wc. Najbolje je, da imamo vsak večer preden odidemo spat podoben ritual. Ta je lahko sestavljen iz poležavanja na kavču, kopeli ali tuširanja, čiščenja zob, poslušanja sproščujoče glasbe ali branja priljubljene knjige. Kakšno uro ali dve pred spanjem ni priporočljivo izvajati telesnih vadb, ki bi pretirano pospešile našo prekrvavitev. Prav tako ni dobro iti spat, če občutimo kakršen koli psihičen pritisk – na primer ni dobro, če gremo spat skregani ali užaljeni. Pred spancem tudi ni dobro pretirano premišljevati o vseh nalogah, ki nas čakajo, da jih postorimo naslednji dan. Temu se izognemo tako, da si naloge preprosto zapišemo na list papirja in jih tako zjutraj samo preberemo – s tem se izognemo temu, da bi o njih prekomerno premišljevali ponoči ali da bi se jih pred spanjem hoteli zapomniti.
Najpomembneje pa je, da imamo čisto in udobno ležišče, prezračen spalni prostor in mir. Slab spanec je namreč kombinacija motečih dejavnikov, zato je potrebno poskrbeti, da bo le-teh čim manj.