Se tudi vi sprašujete, kateri so najboljši probiotiki?
| Članek je bil prebran 674 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Ste še do nedavnega pridno jedli probiotične jogurte, kefir, kislo mleko in druge mlečne izdelke, ki veljajo za bogate s probiotičnimi bakterijami? V tem ni nič nenavadnega, saj gre za mlečne izdelke, ki jih človek uživa že tisoče let in si tako ohranja zdravje. [1]

Pa se vam kljub rednemu uživanju probiotikov dogaja, da ste napihnjeni oz. imate drisko? Ne razumete, kako je to možno? V nadaljevanju bomo pojasnili, kakšni probiotiki se skrivajo v jogurtu in kaj se z njimi zgodi, ko jih oseba zaužije. Po tem boste bolje razumeli, zakaj je kljub temu prišlo do težav z vašim črevesjem.

Kakšna je razlika med navadnim in »probiotičnim« jogurtom?

Pa začnimo na začetku. Že poznate razliko  med navadnim in jogurtom, ki vsebuje probiotične bakterije? Takole gre. Navadni jogurt vsebuje tipične mlečnokislinske bakterije. Njihova naloga je, da s svojo aktivnostjo spodbudijo fermentacijo. Probiotične  bakterije pa imajo nekoliko drugačno fiziološko funkcijo, in sicer imajo tudi različne koristi za zdravje, ko je naprimer protimikrobno delovanje in spodbujanje imunskega sistema ipd. Jogurt lahko vsebuje torej probiotične bakterije, ki bodo s svojim delovanjem pomagale pri vzdrževanju zdravega črevesja in pri njegovem normalnem delovanju.

Kaj se zgodi s probiotičnimi bakterijami v jogurtu?

Kot že povedano, so jogurti in drugi fermentirani mlečni izdelki lahko dober vir probiotikov. A na probiotične bakterije lahko v tem kontekstu preži več nevarnosti. Že v samem procesu proizvodnje (in kasnejše dobave ter shranjevanja) je treba paziti, da se v izdelku ohranijo žive bakterije v zadostni količini.[2] Lahko se zgodi, da bakterije ne bodo preživele do konca uporabnosti izdelka oz. do zaužitja, kar pomeni, da morda jogurt, če ga zaužijete tik pred iztekom konca uporabnosti, že ne vsebuje več  živih probiotičnih bakterij.

A življenje oz. živost probiotičnih bakterij je mogoče podaljšati, in sicer s postopkom, ki se imenuje liofilizacija. To pomeni, da se bakterije zamrzne in osuši, zaradi česar, po domače povedano, spijo, dokler jih vlaga in toplota v človeškem prebavnem traktu ponovno ne prebudita. V črevesju se nato razmnožijo in prično izrinjati škodljive bakterije in vzpostavljati ravnovesje. Liofilizirane probiotične bakterije se shranjuje v kapsulah (npr. Linex Forte) in so prosto (oz. brez recepta) dostopne v vaši najbližji lekarni. Preizkusite jih in presodite sami, kako učinkovite so.

Če povzamemo. Odgovor na vprašanje, kateri so najboljši probiotiki, ni enoznačen. Nove raziskave delovanja različnih sevov probiotičnih bakterij ves čas prinašajo nova spoznanja. Vseeno pa lahko rečemo, da so dobri samo tisti probiotiki, v katerih so bakterije žive in so v zadostni količini (dnevno bi naj zaužili do nekaj milijard), da se lahko namnožijo in opravljajo svojo funkcijo.

Opozorilo: Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.

[1] https://www.thoughtco.com/dairy-farming-ancient-history-171199

[2] Prescript-Assist: ‘Do Probiotics Need to Be Refrigerated.’ ( http://www.prescript-assist.com/intestinal-health/refrigerated-probiotics/. Datum vpogleda julij 2016).

© 05. 05. 2024 - Dolznik.si. Oglaševanje.