Optimalno vzdrževanje akumulatorskih baterij za dolgotrajno uporabo
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Ko gre za akumulatorska orodja, je izredno pomembno, kako uporabljate in shranjujete baterije, saj prav to bistveno vpliva na njihovo življenjsko dobo. Ne glede na to, ali uporabljate električna orodja vsakodnevno na različnih gradbiščih ali le občasno, je ključno, da znate pravilno shraniti in vzdrževati baterijo, in tako maksimalno izkoristite njeno življenjsko dobo.

Baterija

1.   Uporabite pravo baterijo in sistem polnjenja  

Izbira nizkonapetostne baterije, kot je na primer 2,0 Ah ali 4,0 Ah, za visokonapetostno orodje, zahteva pogosto polnjenje in prav to lahko izredno zmanjša življenjsko dobo baterije. Prvi korak je, da izberete baterijo, ki ustreza orodju in vašim potrebam glede časa delovanja in izdane moči.

V originalnih proizvajalčevih baterijah pogosto uporabljajo inovativno tehnologijo za spremljanje zdravja baterije, ravnotežja celic, temperature in drugih ključnih funkcij, namenjenih vzdrževanju dolgotrajnejših orodij. Če na primer uporabljate baterijo znamke Makita, bodo sama baterija, orodje in polnilnik zasnovani za skupno delovanje. Ker ima vsak proizvajalec edinstvene načrte vezij, nadomestne ali ponarejene baterije morda ne vsebujejo vseh varnostnih značilnosti oblikovanja ali ne prestanejo enakih testiranj in nadzora kakovosti kot proizvajalčeve baterije. To lahko povzroči poškodbe in okvare na orodju. Poleg tega je treba opozoriti, da je težko vizualno razločiti nadomestne in ponarejene baterije.

2.   Izogibajte se ekstremnih temperatur

 Pri uporabi ali shranjevanju litij-ionskih baterij se izogibajte visokim in nizkim temperaturam. Kot primer lahko ponovno vzamemo litij-ionske baterije znamke Makita, ki delujejo najbolje pri temperaturah od 15 °C do 50 °C, pri čemer temperature nad 80 °C lahko trajno poškodujejo baterijo. Čeprav se ta temperatura morda zdi visoka, lahko dejavniki, kot sta neposredna sončna svetloba ali vroč prtljažnik, hitro presežejo to temperaturno mejo še posebej, če je baterija že segreta. Po navedbah strokovnjakov lahko povišane temperature pospešijo razgradnjo skoraj vsakega sestavnega dela baterije in povzročijo znatne varnostne tveganja, vključno s požari ali eksplozijami. Strokovnjaki priporočajo shranjevanje baterij v klimatiziranih prostorih, kadar je to mogoče, saj je optimalna temperatura baterije, ki ni v uporabi okoli 15 °C.

3.   Pravilno shranjujte baterije

Shranjevanje električnih orodij v vlažnem okolju lahko povzroči korozijo ali težave z električnimi komponentami. Večji proizvajalci baterij, kot je Makita, priporočajo, da se baterije shranjujejo v ohišje ali omaro, da se tako prepreči vstop prahu in drugih delcev v odprtine, ko jih ne uporabljate. Prav tako jih lahko varno shranite v orodnem kovčku s penastimi vstavki ali uporabite nosilec za baterijo, kar bo pripomoglo k zaščiti vaših orodij in podaljšalo njeno življenjsko dobo. Vedno shranjujte električna orodja na hladnem in suhem mestu, saj ohranjanje baterij blizu zgoraj omenjene optimalne temperature lahko pripomore k podaljšanju časa delovanja in učinkovitejšemu postopku polnjenja.

4.   Redno uporabljajte električna orodja

Baterije imajo omejeno življenjsko dobo in se poslabšajo, ko niso v uporabi. Če baterija ni uporabljena takoj po polnjenju, postopoma izgublja svojo moč in vzdržljivost. Nekatere baterije imajo hitrejšo stopnjo praznjenja kot druge. Na primer, če so NiCd baterije shranjene izven polnilnika, se bodo naravno začele prazniti in izgubljati večino svoje kapacitete v prvih treh dneh. Litij-ionske baterije pa imajo zelo majhne stopnje praznjenja, ko niso v uporabi.

5.   Zaščitite baterije pred tekočinami in kovinami

Izogibanje vlagi se zdi samoumevno, vendar so gradbišča pogosto izpostavljena vsem vremenskim razmeram, zato to ni vedno mogoče. Nekateri baterijski paketi so zasnovani tako, da usmerjajo vodo stran od notranjih elektronskih komponent. Še vedno pa je dobra ideja, da shranjujete baterije, kjer ne bodo izpostavljene vodi, tekočinam ali stiku s kovinskimi predmeti, kot so ključi, kovanci, vijaki ali žeblji, kar lahko predstavlja dodatno varnostno tveganje.

© 01. 05. 2024 - Dolznik.si. Oglaševanje.